Pawilony Palmiarni Poznańskiej to doskonała sceneria dla różnorodnych wystaw - kwiatów ciętych (tulipany, chryzantemy), bonsai, zwierząt (rasowych kotów, kanarków, gołębi), sztuki (fotografia, rzeźba, ceramika, mozaika, gobeliny) oraz sztuki użytkowej i rzemiosła. Biletem wstępu na wystawę jest bilet wstępu do Palmiarni. Zainteresowanym osobom Palmiarnia udostępnia pawilony na wystawy.

Relacje z wybranych wystaw

Samuraje - rycerze dawnej Japonii

Kiermasz roślin mięsożernych

Wystawa królików

Wystawa kotów rasowych

Opis filmów dla osób niewidzących:

1. Samuraje - rycerze dawnej Japonii

Wypowiada się organizator wystawy, Maciej Płotkowiak: Możemy tutaj podziwiać przegląd uzbrojenia Samuraja. Chcielismy pokazać piękno tej groźnej broni, która służyła do zabijania, ale zarazem jest elementem bardzo dekoracyjnym i ozdobnym. Dużo elementów miecza samurajskiego, czy uzbrojenia, jest naprawdę swego rodzaju dziełem sztuki. Można tutaj podziwiać uzbrojenie obronne samuraja, czyli zbroje, jak i miecze i elementy zdobnicze miecza japońskiego. One zawsze miały jakis motyw przewodni, zdobniczy, który miał znaczenie. Wszystko w japońskiej sztuce ma swoje określone miejsce, swoje znaczenie i tak samo te elementy zdobnicze. Symbole roślin lub zwierząt miały często przypisane określone cechy. Chryzantema np. jest cesarskim kwiatem. Znaczenie zwierząt jest opisane w różnych mitologiach. Każdy lement ma swoje miejsce. W niedzielę będzie pokaz szermierki mieczem. Będą pokazane dwie szkoły: sztuka dobywania ostrego miecza i szkoła kedno, która pokazuje współczesną szermierkę bambusowym mieczem.

2. Kiermasz roślin mięsożernych

Wypowiada się wystawca, Marcin Kaczmarski: Wystawa roślin mięsożernych trwa od piątku do niedzieli włącznie, w godzinach otwarcia Palmiarni. Prezentowanych jest kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin mięsożernych. Generalnie do tych roślin zaliczamy rośliny, które mają zdolność chwytania i trawienia swoich ofiar. W większości są to owady, ale zdarzają się też inne małe zwierzęta. Polega to na tym, że roślinyte wytwarzają specjalne substancje, które zwabiają te owadym, a następnie łapki je chwytają i następuje proces trawienia. W ten sposób dostarczają niezbędnych substancji niezbędnych do życia jak azotan białka. W Polsce występuje kilka gatunków rosiczki, np. rosiczka okrągłolistna. Rosiczki chwytają drobne owady, jak małe muszki, komary. Wytwarzają coś w rodzaju rosy (stąd nazwa), jakby kleiku i kiedy owad siada, przykleja się do tego. Wtedy czułki wbijają się w jego tułów i następuje przekazywanie substancji do rośliny. Z tych wszystkich roślin najbardzie spektakularna jest muchołówka amerykańska. Kiedy owad siada na łapce polkrytej czułkami, wówczas łapka błyskawicznie się zamyka, z szybkością 0,6 sekundy. Po zamknięciu łapki następuje proces trawienia i przekazywania substancji do rośliny.

3. Wystawa królików

Autorem filmu jest Adam Grzesiński. Kolejne ujęcia pokazują klatki z różnymi rasami królików.

4. Wystawa kotów rasowych.

Wypowiada się jeden z wystawców, Joanna Musialska: Mamy dwie rasy kotów, które hodujemy.Są to koty perskie, które tu właśnie się pięknie prezentują. Kot turek to jest kot perski w kolorze bardzo rzadkim, czekoladowym, ma 1,5 roku. Mamy też drugą rasę, która nazywa się ragdoll, rzw. szmaciana lalka. Jest to drui kotek, którego mamy w klatce, za chwileczkę go zaprezentujemy. Tylko turek ma zdobyty tytuł interchampiona, zaczyna robić tytuły granda. Koty perskie turek mają domowy charakter, tzw. pupila, kanapowca.Więcej czasu spędzają na kanapach, fotelach swojego właściciela, przysypiając gdy doznają dobroci. Randoll to jest kot pochodny, który w swoich genach ma kota perskiego. Jest to kot, który jest bardziej żywy, natomiast nie jest kotem wysoko skacącym, który niszczy meble, które skaczą po komodach, po zasłonach, firanach, tak że generalnie obie rasy są bardzo spokojne.