„Ród Klaudiuszy” pierwszy raz w Polsce – w Palmiarni Poznańskiej przywitaliśmy żółwie gatunku Claudius angustatus czyli namulnika wielkogłowego.

„Ja, Klaudiusz” cytując klasyka - łacińska nazwa gatunku Claudius angustatus przywodzi na myśl imiona cesarzy rodem z antycznego Rzymu. Podobnie jak starożytny dwór rzymski narodzenie cesarzy tak i my mamy powody do świętowania. Jest to prawdopodobnie pierwsze w Polsce wyklucie się żółwi tego gatunku!

A nie było to łatwe zadanie, jak mówią pracownice Akwarium Palmiarni Anita Szymysł i Wiktoria Kurczewska: „Próba rozmnożenia tego mało poznanego gatunku żółwia była sporym wyzwaniem  dla Nas, jako początkujących terrarystów. Zaczęłyśmy od czytania artykułów i rozmów ze specjalistami, następnie przystąpiłyśmy do łączenia osobników. Udało się, pierwszy sukces był już za nami gdy samica złożyła dużą ilość jaj – trafiły one do inkubatora, czekało nas pilnowane i obserwacja jaj oraz mocne trzymanie kciuków. W końcu zaczęły się kluć! Byłyśmy szczęśliwe i zadowolone z naszego osiągnięcia. Trzeba dodać, że opieka nad tym niezwykle ciekawym gatunkiem w ilości 16 sztuk to nie lada wyzwanie, ale przy tym duża dawka doświadczenia i interesujących obserwacji.”

Niech Was nie zmyli uroczy wygląd – namulnik wielkogłowy (Claudius angustatus) ma również charakter niektórych cesarzy rzymskich, albowiem jest znany ze swojego impulsywnego usposobienia i sprawia wrażenie dość nieprzyjemnego w obyciu. Atakuje nawet przez szybę zbiornika, a jego szczęki charakteryzują się znaczną siłą nacisku. Za przyczyną proporcji ciała można by go nazwać „miniaturowym olbrzymem” – ma gruby korpus, małą głowę, zwężony plastron i duże, silne łapy. Dorasta on do nieznacznych rozmiarów, rzadko przekraczając 16 cm długości pancerza.

Namulnik wielkogłowy (Claudius angustatus) jest gatunkiem żółwi mułowych zwanych również piżmowymi, jego angielska nazwa brzmi „narrow-bridged musk turtle”, czyli w dosłownym tłumaczeniu „żółw piżmowy o wąskim moście”. Ta ostatnia cecha odnosi się właśnie do budowy jego plastronu, który w stosunku do innych przedstawicieli tej grupy jest zredukowany (co można zobaczyć na jednym ze zdjęć ukazującym żółwia od spodu).

Claudius zasiedla stawy o gęstej roślinności oraz strumienie o spokojnym biegu w Ameryce Środkowej i Meksyku a zatem jest gadem ciepłolubnym. Żywi się bezkręgowcami i drobnymi kręgowcami oraz padliną.

Ten gatunek, obok wklęsłopancerzówki czerwonogłowej (Platemys platycephala), jest oczkiem w głowie pracowników Palmiarni i jednym z dwóch gatunków żółwi, którego próby rozmnażania są podejmowane. Gady te wzbogacą ekspozycję akwarystyczną i wiwaryjną obiektu.