W dniach 20-21.05.2023r. zapraszamy do Palmiarni Poznańskiej na czwartą edycję “Weekendu dla Ziemi”. Tegoroczne wydarzenie odbywa się w ramach Poznańskich Dni Rodziny i kierowane jest zarówno do dzieci jak i dorosłych. Podczas tego weekendu w Pawilonach Palmiarni przybliżone zostaną zagadnienia proekologiczne – dowiemy się jak duży wpływ mają nasze indywidualne, codzienne działania na otaczające nas środowisko.

W gronie partnerów wydarzenia znajdują się : Zakład Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu sp. z o.o., Oddział Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Rodzinnych oraz Uniwersytet Artystyczny im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu.

Planowane atrakcje w Pawilonie III Palmiarni:

20 maja (sobota):

- Na stoisku ZZO Poznań prowadzone będą zajęcia/warsztaty praktyczne związane z segregacją odpadów. Uczestnicy zostaną wprowadzeni w tematykę selektywnej zbiórki odpadów ze szczególnym uwzględnieniem zbiórki bioodpadów. Dodatkowo przeprowadzone zostaną mini warsztaty segregacji odpadów, konkursy oraz quizy. Atrakcją dla młodszych uczestników warsztatów będzie pojawienie się również zakładowej maskotki superbohatera „Batermana”.

- Centrum Inicjatyw Rodzinnych przygotuje dla zwiedzających stoisko z eko warsztatami, w ramach którego będzie można tworzyć eko biżuterię, z własnoręcznie wykonanymi z papieru koralikami. Warsztaty będą realizowane tylko z ekologicznych materiałów (papier i sznurek jutowy).

- W wydarzeniu weźmie udział także maskotka Policji Wielkopolskiej – sierżant Pyrek, która będzie umilać pobyt w Palmiarni najmłodszych zwiedzających. Dodatkowo będą obecni Policjanci, którzy zarówno dzieciom jak i dorosłym będą udzielać informacji na temat niebezpieczeństw w sieci, a także innych z którymi możemy się spotkać na co dzień.

21 maja (niedziela):

W Pawilonie III swoje działania będą kontynuowali przedstawiciele ZZO Poznań (warsztaty i zabawy dla dzieci analogicznie do tych z soboty 20 maja).

W niedzielę działania edukacyjne poprowadzą także pracownicy Oddziału Edukacji Ekologicznej Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

A wśród nich m.in.:

- warsztaty, quizy, konkursy z drobnymi upominkami dla każdej grupy wiekowej w zakresie właściwej segregacji odpadów;

- działania edukacyjne dotyczące właściwego postępowanie z elektroodpadami, przedstawienie informacji o Gratowiskach i Gratowozie, o pojemnikach na elektroodpady;

- warsztaty i informacje — jak założyć własny kompostownik; o tym jak zacząć przygodę z przydomowym kompostowaniem, jakie odpady kompostować, czego nie wrzucać do kompostownika i jak radzić sobie z możliwymi trudnościami;

- warsztaty szycia woreczków wielkokrotnego użytku do zakupu owoców i warzyw; woreczki takie mogą powstać np. ze starych firanek, T-shirtów, itp.; proponujemy też tworzenie woreczków zapachowych do szaf i komód do przechowywania ubrań.

Ponadto w Pawilonach Palmiarni zostanie otwarta wystawa prac Wiktorii Szorskiej i Wiktorii Szmatałowskiej studentek Pracowni Znaku i Identyfikacji Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Wystawa potrwa do 11 czerwca 2023 r..

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych – znajdziecie tam wiele ciekawostek, porad naszych partnerów a także sposobów jak żyć ekologicznie na co dzień.

Wstęp na wydarzenie w cenie biletu do Palmiarni:

Zapraszamy!